KAUNOS ANTİK KENTİ

Hotel Palmyra Odalar

İztuzu Plajı, Dalyan'a 12 km. uzaklıkta. Kumsal, Köyceğiz Gölü'ne denize bağlayan kanalın ağzından başlayarak 5 bin 400 metre boyunca uzanıyor.

Tabiatı Koruma Alanı ilan edilen sahil, Caretta Caretta'ların yumurtalarını bıraktığı yer. İztuzu Plajı'na minibüs  veya teknelerle ulaşım yapılıyor. Bir tarafı tatlı su, diğeri Akdeniz olan bu kumsalın benzeri dünyada çok az  İztuzu Plajı, Radar tepesinin eteklerinden başlayıp, Delikada önüne kadar uzanıyor.

Dalyanağzı da denilen bu  bölgede med-cezire bağlı olarak bazen deniz suyu deltaya, bazen de tatlı su Akdeniz'e akar. Suyun akma hızına  ve yönüne bağlı olarak Dalyanağzı bölümünde kumlar sürekli yer değiştirir. İztuzu Plajı'nda kumsalın uzunluğu kumların hareketi ile farklılık gösterir ama ortalama 5-6 kilometredir. Kumlar altın rengi ve inceciktir. Deniz ise kristal berraklığındadır.

İztuzu Plajı büyüsünü Dalyan Hotel Palmyra ile yaşayabilirsiniz

Dalyanağzı bölgesinde kumlar sürekli yer değiştiriyor. Kumların hareketleri ile derinlik sürekli değiştiği için büyük tekneler deltaya giremiyor. İç kısma gelmek isteyenler ise bölge kooperatifinin tekneleriyle Dalyan'a, çamur banyolarına taşıyorlar.

İztuzu Plajı'nda otel, motel, pansiyon gibi konaklama tesisleri yoktur, en yakın konaklama tesisleri 12 km uzaklıktaki Dalyan bölgesidir.

Fotoğraf Galerisi